• EMT

EMT HAKKINDA

EMT (Endüstri Mühendisliği Toplulukları Birliği), Türkiye ve KKTC’de yer alan 17 prestijli okulun Endüstri Mühendisliği bölümü topluluklarının bir araya gelerek oluşturduğu Türkiye’deki ilk ve tek tüzel kişiliğe sahip Endüstri Mühendisliği birliğidir. 

 

EMT’nin projeleri;

  • Vaka Analizi Yarışması (VAY)
  • Lise Sunumu Projesi
  • Seminer Projesi

Yıl içinde düzenlenen 3 genel kurulda üye okulların öğrencileri bir araya gelerek projeler ve komitelerin çalışmalarını yürütür ve oluşan network fırsatından yararlanırlar.

Vaka Analizi Yarışması

Vaka Analizi Yarışması (VAY), EMT tarafından 2005’ten bu yana her yıl ulusal çapta düzenlenen, öğrenciler düzeyinde gerçekleştirilen ilk ve en prestijli Vaka Analizi Yarışması’dır.Bu yıl 13.sünü gerçekleştireceğimiz EMT Vaka Analizi Yarışması’na, EMT üyesi 17 üniversitenin Endüstri Mühendisliği lisans ve lisansüstü öğrencileri kurdukları 3- 4 kişilik takımlarla katılırlar. Yarışma sonucunda 1. olan takım üyeleri , “Yılın En İyi Endüstri Mühendisi” unvanını kazanır.

VAY projesi bir yıl içinde, toplamda yarışan 420 öğrenci, 1500 izleyici ve okullarda yapılan tanıtımlar sayesinde toplamda 5000’e yakın öğrenciye ulaşmaktadır.

Lise Sunumu Projesi

EMT Lise Sunumu Projesi, Endüstri Mühendisliğinin tanınırlığını ve saygınlığını arttırma hedefimiz doğrultusunda başlattığımız bir projesidir. Proje kapsamında üye toplulukların bulunduğu lokasyonlarda ve çevre illerde bulunan liselere gidilerek EMT Lise Sunumu Komitesi tarafından hazırlanan Endüstri Mühendisliği tanıtıcı sunum anlatılmakta ve daha sonrasında değerlendirme anketi dağıtılmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye ve KKTC kapsamında 100+ liseye ulaşılmış ve her yıl bu sayı artış göstermektedir.

Seminer Projesi

EMT Seminer, marka, girişimcilik gibi belirli konseptlerde düzenlenen seminerlerin oluşturduğu ulusal çapta bir etkinliktir.Seminer her yıl EMT bünyesinde bulunan 17 okuldan birinin ev sahipliğinde düzenlenir ve katılımcıların belirlenen konu hakkında bilinçlenmesi amaçlanır.

Geçtiğimiz yıl Marmara Üniversitesi  ev sahipliğinde “Hayalden Gerçeğe” teması ile SEMT’18 adıyla gerçekleştirildi.

EMT Yıldız

Yıldız Teknik Üniversitesi Kalite ve Verimlilik Kulübü EMT’nin kurucu üyelerinden biri olmakla birlikte kuruluşundan bu yana aktif bir şekilde varlığını sürdürmektedir. Her sene Vaka Analizi Yarışması düzenlemekte, yarı finale ve finale kadar gidebilen takımlar çıkarmaktadır. Bu yıl da EMT Vaka Analizi Yarışması Yerel Elemesi, birbirinden değerli jürilerimizle ve en iyisi olmak için yarışan birbirinden başarılı 7 takım ile Kalite ve Verimlilik Kulübü ev sahipliğinde Yıldız Teknik Üniversitesi’nde gerçekleşti.