• EMT

EMT HAKKINDA

EMT(Endüstri Mühendisliği Toplulukları Birliği) Türkiye ve Kıbrıs’tan 15 üye üniversitenin endüstri mühendislikleri topluluklarının aynı çatı altında toplanması ile kurulan Türkiye’deki ilk ve tek tüzel kişiliktir.

EMT’nin projeleri;

  • Vaka Analizi Yarışması (VAY)
  • Lise Sunumu Projesi
  • Seminer Projesi

Yıl içinde düzenlenen 3 genel kurulda üye okulların öğrencileri bir araya gelerek projeler ve komitelerin çalışmalarını yürütür ve oluşan network fırsatından yararlanırlar.

Detaylı bilgi için http://turkiyemt.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

VAKA ANALİZİ YARIŞMASI

Vaka Analizi Yarışması (VAY), EMT tarafından 2005’ten bu yana her yıl ulusal çapta düzenlenen, öğrenciler düzeyinde gerçekleştirilen ilk ve en prestijli Vaka Analizi Yarışması’dır.Bu yıl 12.sini gerçekleştireceğimiz EMT Vaka Analizi Yarışması’na, EMT üyesi 15 üniversitenin Endüstri Mühendisliği lisans ve lisansüstü öğrencileri kurdukları 4 kişilik takımlarla katılırlar. Yarışma sonucunda 1. olan takım üyeleri , “Yılın En İyi Endüstri Mühendisi” unvanını kazanır.

VAY projesi bir yıl içinde, toplamda yarışan 420 öğrenci, 1500 izleyici ve okullarda yapılan tanıtımlar sayesinde toplamda 5000’e yakın öğrenciye ulaşmaktadır.

LİSE SUNUMU PROJESİ

EMT Lise Sunumu Projesi, Endüstri Mühendisliği’nin tanınırlığını ve saygınlığını arttırma hedefimiz ve sorumluluğumuz doğrultusunda başlattığımız ve başarıyla devam ettirdiğimiz bir sosyal sorumluluk projesidir. Projemiz kapsamında üye topluluklarımızın bulunduğu lokasyonlarda ve çevre illerde yılda 40’tan fazla liseye ziyaretlerde bulunarak öğrencilere Endüstri Mühendisliği, iş alanı, eğitim süreci ve sonrasında kişisel gelişim gibi konuları içeren sunumlar gerçekleştirmekteyiz. Ayrıca, öğrencilere çeşitli broşürler ve tanıtıcı materyaller sağlayarak çalışmalarımızı basılı mecralarla da desteklemekte ve öğrencilerin yanında velilere de ulaşmayı hedeflemekteyiz.
Lise Sunumları sırasında Endüstri Mühendisliği öğrencilerinin hangi dersleri gördüğü, bir Endüstri Mühendisi’nin hangi vasıflara sahip olması gerektiği ve çalışma ortamları örneklerle anlatılmakta, çeşitli video ve görsellerle desteklenmektedir.
Sunumdan önce uygulanan anket ile öğrencilerin bu zamana kadar Endüstri Mühendisliği ile ilgili ne gibi fikirlere sahip olduğu, sunum sonrasında uygulanan anketlerle ise öğrencilerin hangi mesleklere eğilim gösterdikleri güncel olarak takip edilmekte ve ayrıca sunumumuzun yeterliliği ölçülmektedir. Anket sonuçları, EMT Genel Kurullarında değerlendirilip gerekli güncellemeler düzenli olarak yapılmaktadır.

SEMİNER PROJESİ

EMT Seminer, marka, girişimcilik gibi belirli konseptlerde düzenlenen seminerlerin oluşturduğu ulusal çapta bir etkinliktir.Seminer her yıl EMT bunyesinde bulunan 15 okuldan birinin ev sahipliğinde düzenlenir ve katılımcıların belirlenen konu hakkında bilinçlenmesi amaçlanır.

Geçtiğimiz yıl Boğaziçi Üniversitesi  ev sahipliğinde “Kadının Kariyer Dünyası” teması, farklı sektörler üzerinden “teknolojide kadın”, “finansta kadın”, “girişimde kadın”, “değişim sürecinde kadın” ve “endüstride kadın” başlıklarıyla işlendi.

EMT YILDIZ

Yıldız Teknik Üniversitesi Kalite ve Verimlilik Kulübü EMT’nin kurucu üyelerinden biri olmakla birlikte kuruluşundan bu yana aktif bir şekilde varlığını sürdürmektedir. Her sene Vaka Analizi Yarışması düzenlemekte, yarı finale ve finale kadar gidebilen takımlar çıkarmaktadır. Ayrıca sene içerisinde gerçekleşen Genel Kurulların tümüne başta temsilci olmak üzere kalabalık bir kitle ile katılım göstermektedir.
Yıldız Teknik Üniversitesi Kalite ve Verimlilik Kulübü EMT ile olan bağlarını korumakta ve giderek güçlendirmektedir. Bunu yaparken de EMT ağına yeni networkler kazandırmakta, var olan networkten yararlanmakta ve topluluğun gelişmesi için çalışmalar yapmaktadır.